Offering you a complete choice of products which include acrylic fast dry spray paint, multi surface acrylic spray paint, decorative acrylic finish spray paint, acrylic finish spray, 400 ml acrylic spray color and ready to use acrylic spray paint.
₹ 220 / Piece Get Latest Price
| Paint Type | Acrylic Spray |
| Spray Type | Multi Purpose |
| Color | White |
| Finish | Matte |
| Base Type | Silicone |
| Application | Industrial, Automotive |
| Can Size | 400 ml |
| Application Surface | Metal |
| Net Volume | 400 ml |
| Shade | White |
| Food Grade | No |
| Feature | Fast Dry |
| Flammability | Flammable |
| Container Type | Aerosol Can |
We are engaged in offering Zeeva Fast-Dry Acrylic Finish Spray (400 ml), specially formulated to provide a smooth, uniform, and protective finish on painted and coated surfaces. This acrylic finish spray dries quickly and enhances surface appearance while offering long-lasting protection.
It works effectively on diverse materials and helps improve durability, gloss, and overall finish quality. Ideal for decorative, industrial, and DIY applications, this spray ensures even coverage and a professional-grade result.
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Paint Type | Acrylic Spray |
| Finish | High Gloss |
| Can Size | 400 ml |
| Shade | Bright Chrome |
| Application Surface | Metal |
| Base Type | Acrylic |
| Surface Type | Metal |
| Feature | Fast Dry |
| Use Case | Decorative, Modeling, Furniture Parts, Automotive Trim, Craft |
| Primer Required | No |
| Clear Coat Recommended | Yes |
₹ 190 / Piece Get Latest Price
| Color | Red |
| Finish | Gloss |
| Can Size | 400 ml |
| Base Type | Acrylic |
| Surface Type | Metal |
| Drying Time | 5–10 min |
| Application Area | Automotive |
| Pack Type | Single Can |
| Coverage | 1–2 m² |
| Country of Origin | India |
₹ 190 / Piece Get Latest Price
| Paint Type | Acrylic Spray |
| Color | Green |
| Finish | Matte |
| Can Size | 400 ml |
| Application Surface | Metal |
| Base Type | Acrylic |
| Shade | Green |
| Surface Type | Metal |
| Feature | Fast Dry |
| Drying Time | 5–10 min |
| Application Area | DIY, Automotive, Industrial, Construction |
| Pack Type | Single Can |
| Coverage | 1–2 m² |
| Country of Origin | India |
ZEEVA Fast-Dry Acrylic Finish Spray is a premium quality acrylic-based clear coat spray designed to provide a smooth, glossy, and durable finish. It forms a protective transparent layer that enhances surface appearance while protecting against dust, moisture, mild chemicals, and wear. The fast-setting formula ensures quick drying and uniform coverage, making it ideal for professional as well as DIY applications.
This acrylic finish spray is suitable for use on metal, wood, plastic, ceramics, painted surfaces, and craft items. It improves color depth, adds shine, and increases surface life with long-lasting protection.
₹ 199 / Piece Get Latest Price
| Paint Type | Acrylic Spray |
| Color Shade | Black |
| Can Size | 400 ml |
| Finish | Matt |
| Application Surface | Metal, Wall |
| Base Type | Acrylic |
| Shade | CREAM |
| Can Volume | 400 ml |
| Feature | Fast Dry |
| Drying Time | 5 min |
| Usage | Automotive, DIY, Art Craft, Industrial, Furniture |
| Brand | Zinc Spray |
₹ 185 / Piece Get Latest Price
| Color Shade | Blue |
| Application Surface | Metal |
| Finish | Matt |
| Base Type | Acrylic |
| Can Volume | 400 ml |
| Drying Time | 5 min |
| Usage | DIY, Industrial, Furniture, Art Craft, Appliances, Automotive |
Virendrabhai Goyani (CEO)
Zeeva Chemical LLP
3rd Floor, Plot No.157, Amrut Udhyog Nagar, Surat Kamrej Road, Laskana
Sarthana, Surat - 395013, Gujarat, India