Providing you the best range of silicone spray lubricant, silicone mould release spray and 400ml silicone spray with effective & timely delivery.
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Net Quantity | 550 ml |
| Product Type | Spray |
| NSF Category | H1 |
| Base Oil Type | Synthetic PAO |
| Primary Application | Lubrication, Corrosion Protection, Mould Release |
| Base Type | Silicone Based |
| Application | Confectionery, Bakery, Packaging, Beverage, Dairy, Pharma |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Viscosity Grade | 32 |
| Features | Non-toxic |
₹ 180 / Piece Get Latest Price
| Net Quantity | 400 ml |
| Application Process | Compression Moulding |
| Grade | Heavy Duty |
| Pack Size | 550 ml |
| Base Type | Silicone Based |
| Primary Application | Lubrication, Cleaning & Polishing, Mould Release |
| Suitable Material | Rubber |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Spray Type | Aerosol |
| Max Temperature | 150°C |
| Features | Fast Drying, Non-toxic |
| Colour | Colourless |
₹ 160 / Piece Get Latest Price
| Net Quantity | 550 ml |
| Grade | Heavy Duty |
| Primary Application | Lubrication |
| Base Type | Silicone Based |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Features | Non-toxic |
| Propellant Type | Hydrocarbon |
Virendrabhai Goyani (CEO)
Zeeva Chemical LLP
3rd Floor, Plot No.157, Amrut Udhyog Nagar, Surat Kamrej Road, Laskana
Sarthana, Surat - 395013, Gujarat, India