Our range of products include cold galvanizing zinc coating spray and promtech zinc metal spray.
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Base | Zinc Aluminium |
| Form | Aerosol |
| Zinc Content | 99% |
| Zinc Purity | 99% |
| Finish | Silver |
| Coating Thickness | 100–150 µm |
| Pack Size | 400 ml |
| Can Size | 400 ml |
| Touch Dry Time | < 15 min |
| Application | Weld Seam, Structural Steel, Fencing, Galvanizing Repair |
| Usage Industry | Fabrication |
| Appearance | Silver Grey |
| Process Type | Aerosol Spray |
| Suitable Surface | Galvanized Steel |
| Country of Origin | India |
High zinc content (99%)
Excellent anti-corrosion protection
Fast drying formula
Easy to apply aerosol spray
Strong adhesion on metal surfaces
Long-lasting protective coating
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Form | Aerosol |
| Zinc Purity | 99% |
| Coating Thickness | 100–150 µm |
| Can Size | 400 ml |
| Application | Structural Steel, Fencing, Galvanizing Repair, Corrosion Protection, Weld Seam |
| Appearance | Silver Grey |
| Process Type | Aerosol Spray |
| Surface Preparation | Grit Blasting, Wire Brushing |
High zinc content (99%)
Excellent anti-corrosion protection
Fast drying formula
Easy to apply aerosol spray
Strong adhesion on metal surfaces
Long-lasting protective coating
Virendrabhai Goyani (CEO)
Zeeva Chemical LLP
3rd Floor, Plot No.157, Amrut Udhyog Nagar, Surat Kamrej Road, Laskana
Sarthana, Surat - 395013, Gujarat, India